II. Uzunyayla Kafkas Şenliği

Yurdun dört bir köşesinden Kafkas kökenli insanların katılımı ile 15.000'in üzerinde bir insan topluluğu Kayseri-Pınarbaşı-Büyükgümüşgün Köyü'nde buluştu.Mevsim normalleri üzerinde bir sıcaklığın olmasına karşın bu seneki organizasyona katılım iki sene öncesinde düzenlenmiş olan I. Festivale nazaran daha fazla idi.

Festival öğle saatlerinde protokol konuşmalarıyla başladı. Adigey Cumhurbaşkanı'nın eşi, aynı zamanda Adigey Cumhuriyetinde Kültür ve Sanat Vakıf başkanı olan Sayın Fatima Carım'ın şenliğe gönderdiği tebrik mesajı okundu ve uzun süre alkışlandı. Daha sonra söz alan Kafkas Derneği Genel Başkanı Muhittin Ünal konuşmasında; Türkiye çapındaki 35 şubesiyle Kafkas Derneği'nin yapısından, prensiplerinden ve son dönemlerdeki çalışmalarından bahsetti. Ünal, Kafkasya'daki cumhuriyetlerimizden ve Abhazya, Adığey, Karaçay-Çerkes ve Kıyıboyu Şapsığ bölgelerinde yaşanan nüfus problemini anlattı. Genel Başkan konuşmasında ayrıca, Kafkas İşadamları Derneği KAFİAD ve Kafkas Araştırma Kültür ve Dayanışma Vakfı KAF-DAV'dan ve çalışmalarından söz etti. Başkan konuşmasını şöyle sürdürdü: "2. Uzunyayla Kafkas Kültür Şenliği kültürümüzü yaşatma ve kendi aramızdaki bağları kuvvetlendirmede kuşkusuz çok önemlidir. Ama bu şenliği sadece iki yılda bir yapılan bir 'kültürle buluşma günü' veya 'eğlence günü' gibi görmüyoruz. Bölgedeki eğitim sorunlarını gündeme taşıma işlevi yanında özellikle bölge kalkınması için ekonomik bir platform haline dönüştürmek düşüncesindeyiz. Bu yıl programa konulan paneller henüz bir başlangıçtır. Yöre insanımızı en verimli üretime yöneltme, yatırım ve istihdam yaratmak için karar mercilerini projeler üzerinde düşünmeye ve çözüm üretmeye zorlamak esas hedeftir." Muhittin Ünal konuşmasını güzel dilek ve temennilerle sonlandırdı.

Khabardey-Balkar Cumhuriyeti'nden Bilim adamı ve yazar Nalo Zavur yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Ben bu güzel ülkeye ilk kez geliyorum. Ayağımın ülkenize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Sizlerin dedeleri tarihi vatanlarından iradeleri dışında sürüldüklerinden bu güzel insanlar size kucak açıp ev sahipliği yapmamış olsaydı bugün böyle bir manzarayı hayal bile edemezdik. O nedenle Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve halkına teşekkür ediyorum. İkinci olarak da beni buraya gönderen Khabardey-Balkar Cumhuriyeti'ndeki kardeşlerinizin sıcak sevgi ve selamlarını zevkle iletiyorum. Adığeler olarak bizler çok dil bilmek zorundayız. Ben Rusça bilmeden Khabardey-Balkar'da yaşayamam. Sizler Türkçe bilmeden burada yaşayamazsınız. Adığe halklarının dağınıklığı nedeniyle bu bir zarurettir. Ama ondan da önemlisi anadilimizdir. Bir ulusu ulus yapan unsurların en başında geleni ana dildir. Dilini kaybeden bir halkın uluslaşması, varlığını sürdürmesi mümkün değildir. O nedenle sevgili anneler, babalar, geleceğimiz olan bu güzel gençlerimize sahip çıkıp, onlara mutlaka dillerini, tarihlerini öğretmelisiniz. Bunu sizden hasseten istiyorum. Bu tür protokol konuşmalarını fazlaca uzatmak hoş olmayacağı için sözlerimi burada kesiyor, hepinizi sevgiyle 136 yıllık özlemle kucaklıyor, tüm güzellikleri sizlere vermesi için güzel Allah'a yalvarıyorum."Festivale Kafkas Derneği'nin daveti üzerine Adığey Cumhuriyeti'nden Halklararası İlişkiler, Toplumsal ve Politik Öngörüler Bakan Yardımcısı Şhalaho Murat da katıldı. Şhalaho Murat, Adığey Televizyonu tarafından hazırlanan ve içinde Fatima Carım'ın Türkiye gezisi ile ilgili çeşitli materyallerin de bulunduğu video kasetleri getirerek Kafkas Derneği arşivine armağan etti. Ayrıca konuyla ilgili gazete dokümanları ve radyo programları da Kafkas Derneği'ne verilen diğer belgelerden. Şhalakho Murat ise konuşmasında şunlara yer verdi: "Adığey Cumhuriyeti'nden gelen bir kardeşiniz olarak hepinizi saygıyla saygıyla selamlıyorum. Buraya hareket ederken selam ve sevgilerini iletmemi isteyen Sayın Devlet Başkanımız Carım Aslan'ın selam ve sevgilerini zevkle iletiyorum. Bu tür kültür etkinliklerinde bir araya gelmek geleceğimiz açısından oldukça önemlidir. Böyle bir toplantıya davet edilmiş olmaktan dolayı, yönetici ve organizasyonu düzenleyen büyüklerime teşekkür ediyorum. Büyüklerimizin konuştuğu böylesi bir toplantıda bana fazlaca söz söylemek düşmez. Onların söyledikleri güzel dileklere ben de gönülden katılıyorum. Daha sık buluşmak, görüşmek, kültürümüzün yaşatılabilmesine el birliğiyle katkıda bulunmak arzusuyla sözlerime burada son veriyor, hepinizi tekrar saygıyla selamlıyorum."

Daha sonra yöreden Kayseri Valisi Sayın Nihat Canpolat söz alarak, konuşmasında güzel dilek ve temennilerde bulundu: "İlimiz ve şirin Pınarbaşı ilçemiz bu büyük şenliğe ev sahipliği yapıyor. Bu tür organizasyonlar yıllarca görüşemeyen insanların buluşup görüşmelerine vesile olduğu için oldukça yararlıdır. Şenliği düzenleyenleri ve hizmeti geçenleri kentimizi tercih etmiş olmaları ve emekleri nedeniyle gönülden kutluyorum. Bu tür şenlikler vatandaşı olmaktan gurur duyduğumuz ülkemizin ayrı ayrı güzellikleridir. Sizler Türkiye'nin dört bir yanından hatta Kafkasya'dan geldiniz. Sizlerle bir arada olmaktan memnunum. Şenliğinizin gönlünüzce geçmesi dileğiyle hepinizi bir kez daha selamlıyorum."

Şenliğe katılamayan siyasi parti başkanları ve çok sayıda milletvekilinden tebrik mesajları da okundu. Bunlardan bazıları, CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Genelkurmay Eski Başkanı Emekli Orgeneral Doğan Güreş, Bekir Sami Daçe, Tunca Toskay, Tansu Çiller'di. Demokratik Çerkes Platformu'nun gönderdiği mesaj metni de anons edilen mesajlar arasındaydı.

Gün boyu Festival alanı içerisinde Resim sergisi, Fotoğraf sergileri, Kafkas Çeçen Dayanışma Komisyonu'nun açmış olduğu stand, kitap satışları, yemek-meyve satış yerleri, çeşitli hediyelik eşya, t-shirt satış yeri, şapka satış yerleri gezildi. Müze için yapılan çalışma çok güzeldi. Uzunyayla'da elde yapılan Çerkes Başlıkları ve Kamçılar, Yamçılar, Kamalar, At Eğerleri, Mızıkalar (Pşine), Çövenler, Kazanlar, Semaverler, Yağdanlıklar, gibi bir çok tarihi eser vardı.

Alanda bulunan Resim ve heykel sergisi yetenekli genç sanatçımız Belgin Aka'ya aitti. Konyalı ve Naje sülalesinden olan sanatçımız, lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Resim Bölümü'nde tamamlamış. Çalışmaları, figüratif, motif ve heykeller üzerine olan sanatçımız festivalin güzelliklerinden biri idi.Öğle saatlerinde (saat: 14-18 arasında) çeşitli yarışmalarla aşırı sıcaklardan biraz da olsa sıyrılan insanlarımız eğlenceli vakit geçirdiler. Peynir bağlama (hediyelik eşya koparma yarışması), köyler arası ip çekme yarışması, bilek güreşi, pulluk atma, torbayla koşma yarışması çekişmeli anlara sahne oldu ve katılımcılar zorlu anlar yaşadılar. Çocuklar ise "Hantseguaşe" ile keyifli zaman geçirdiler. Ellerinde bir korkulukla şarkılar söyleyerek insanlar arasında dolaşan çocuklar hallerinden en memnun olanlardandı.Saat 19 sularında başlayan ana program bütün gün sıcakta beklemeye değdi doğrusu. Program müzik eşliğinde Huakho ve şiir dinletisi ile başladı. Folklor açısından çok başarılı oyunlar sergileyen ekiplerimizi, Kafkas Derneği Kayseri Şubesi Halk Dansları Ekibi'ni, Ankara Şubesi Elbruz Ekibi'ni ve Kayseri Şubesi Çocuklar Ekibi'ni gönülden kutlamak isteriz. Hemşehrilerimiz de yoğun alkışları ile oyunları ne kadar beğendiklerini ve folklora doyduklarını gösterdiler. Bir haftadır Uzunyayla etkinlikleri çerçevesinde çeşitli yerlerde gösteriler yapan Ankara Ekibi performanslarında en ufak bir düşüklük göstermedikleri için ayrıca takdir topladılar.

Akşamki programda sahne alan Blenemıh Selahattin geleceğin büyük seslerinden olduğunu, söylediği güzel woredlerle tüm Uzunyayla'ya duyurdu. Yaslı olmasına rağmen ısrarları kıramayarak sahne alan Kuşha Doğan Özden güzel sesiyle hepimizi etkiledi. Yine güzel parçalarıyla Kayseri Şubemizin korosu, gençlerin dillerine, kültürlerine, şarkılarına ne kadar önem verdiklerini kanıtlar gibiydi. Kalabalık ve güçlü bir koro oluşturan Kayseri gençleri birbirinden güzel şarkılar seslendirerek umut vaad ettiler.Akşamın önemli konukları anavatandan geliyordu: Adığey'den gelen değerli ses sanatçımız Anzorukue Çeslav, Tut Zaur ve Balkar Yura ... Çeslav'ı ilk defa canlı dinleyebilme imkanı bulduğumuz için kendimizi şanslı sayıyoruz. Özellikle şenliğe Ankara'dan katılan grup olarak şarkılarına hep beraber eşlik ettiğimiz Çeslav, yaşına rağmen sesinden hiç birşey kaybetmemiş. Yıllardır kasetlerinden dinleyip hayran olduğumuz o ses, bir yaz akşamı dolunayın eşliğinde, Uzunyayla'nın en yeşil köyünde, bizleri inanılmaz bir atmosfere taşıdı. Yaşadığımız coşku ve heyecan herşeye değerdi.

Ondan sonra sahne alan Tut Zavur da yine birbirinden güzel ve tarihi şarkılarla izleyenleri etkiledi. Tut Zavur Adığece şarkıların yanında söylediği İspanyolca şarkıyla da ilgi çekti.

Khbardey'den gelen Balkar Yura ise mim gösterisi ile Uzunyaylalıların karşısında sahne aldı. İlerleyen saatlerde Kayseri Tiyatro Grubu bir oyun sergiledi ve oyunda kullandıkları biraz Türkçe karıştırılarak konuşulan Khabardeyce ile izleyicilere neşeli dakikalar yaşattı.

Gecenin sonlarına doğru Adığey Cumhuriyeti Başkanı nezdinde faaliyet gösteren ve Başkanlığını Fatima Carım'ın yaptığı Kültür ve Sanata Yardım Fonu tarafından Uzunyayla Festivali'nde üç ayrı dalda verilmek üzere Türkiye'ye gönderilen ödüller sahiplerine verildi. Bu ödüller: Festivalin en genç katılımcısına (Kayseri Minikler Ekibi'nin en küçük elemanı), eski Adığe şarkılarını en güzel seslendiren yorumcuya (Doğan Özden) ve izleyici sempatisi kazanan katılımcıya (Mustafa Vurdum) verildi.Kapanışta dev bir Wuıc'la Ankara ve Kayseri folklor ekipleri başta olmak üzere (gün boyu kurulan irili ufaklı düğünlerle oynamaya doyamayan) yüzlerce insanımız, şenlik alanını dolaştı ve Uzunyayla'da ikinci şenliğimiz de bu şekilde sonlandı ... Çeşitli illerden özel araba, otobüs ve minibüslerle gelen binlerce Çerkes coşku ve heyecanla dolu bir şekilde dönüş yollarını tuttular.

Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Kayseri ve Pınarbaşı şubelerimiz başta olmak üzere bütün dernek yöneticilerine ve çalışanlarına, katılan bütün ekip, koro ve gruplara, kısaca emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bir dahaki şenlikte yine beraber olalım diyoruz ...yukarı çık