23 Nisan'da Anavatandan Misafirler

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda anavatan Kafkasya'dan misafirlerimiz vardı. Khabardey-Balkar, Adığey, Karaçay-Çerkes, Osetya ve Çeçenistan'dan gelen çocuk ekipleri Ankara'da düzenlenen etkinlikler çerçevesinde çeşitli yerlerde gösteriler yaptılar. Ankara'da kaldıkları süre zarfında yoğun programlarına rağmen hemşehrilerimizle birlikte olmaya özen gösteren ekipler büyük ilgi gördü. Konuk ekiplerden Khabardey ve Adığey ekipleri kafile başkanları ile sohbet imkanı bulduk.Zori Kafkas (Kafkas Şafakları)

Khabardey-Balkar Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik'ten gelen Zori Kafkas ekibi 15 yıl önce kurulmuş. Yaşları 9-15 arasında değişen 50 kişiden oluşan ekip, Çocuk Bayramı etkinliklerine 16 kişilik bir oyuncu kadrosuyla katıldı. Martin Thamoege tarafından çalıştırılan ekipte Khabardey'lerden başka 2 Balkar oyuncu da yer alıyor. Salime Nartıj ve Huseyin Tow'un güzel müzikleri eşliğinde, bütün Kuzey Kafkasya oyunlarından örnekler sunan ekip, Ankara'da, Güven Park, Saime Kadın Açıkhava Tiyatrosu ve ASKİ Kapalı Spor Salonu'nda gösteriler yaptı.

Zori Maykop (Maykop Şafakları)

Adığey Cumhuriyeti'nin başkenti Maykop'tan gelen ekip 10 yıl önce kurulmuş. 80 kişiden oluşan ekip Çocuk Şenliği etkinliklerine 34 oyuncusuyla katıldı. Kul Muhammed'in çalıştırdığı ekip oyuncularının yaşları 9-15 arasında değişiyor. Rusya Federasyonu'nda Adığe Dansları konusunda uzman olarak tanınan Kul Muhammed 22 yıl Nalmes Folklor Ekibi'nde oynamış ve halen Nalmes ekibinde direktör Amırbiy'in 1.yardımcısı olarak görev yapıyor. Müzisyenliğini Zalim Yerug, Jude Anzor, Valentin Manşin ve Tlıhurey Zaurya'nın yaptığı ekip, Rusya Federasyonu'nda düzenlenen festivallerde pek çok ödül almış. Çocuk Şenliği etkinliklerindepek çok güzel gösteri sunan Zori Maykop ekibinin "Festivalin En Başarılı Ekibi" seçilmesi bizleri de çok sevindirdi.

Bu iki ekip dışında Karaçay-Çerkes, Osetya ve Çeçenistan'dan gelen ekipler de Ankara'lı Çerkes hemşehrilerimizin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Ekipler, Güven Park ve ASKİ Kapalı Spor Salonu başta olmak üzere çeşitli yerlerde yaptıkları güzel gösterilerin ardından 25 Nisan Salı günü Ankara'dan ayrıldılar.

Cemalettin Şırayder

yukarı çık