Rusya ve Abhazya ortak bir ekonomik alan oluşturacak

Pazar, 18 Mart 2012 00:00

RF. devlet başkanı Abhazya özel temsilcisi olarak atanan Aleksandr Tkaçev, Itar-Tass ajansına verdiği demecinde, iki ülkenin ortak bir ekonomik alan oluşturmayı planladığını söyledi.Tkaçev,"Bizim halklarımız uzun süreli dostluk ilişkileri olan haklardır, bu dostluğun bir yansıması olarak da ortak bir ekonomik bölge oluşturacağız" dedi.

Tkaçev'in atanması konusunda valilik basın servisinden yapılan açıklamada da, kendisinin bu göreve atanmasının gayet doğal olduğu, çünkü Abhazya ve Kuban bölgesinin uzun süredir dostluk ve ekonomik ilişkiler içerisinde olduğu hatırlatıldı.

Tkaçev röportajında Krasnodar ve Abhazya arasında uzun süreden bu yana devam eden ekonomik ilişkinin dışında da, bölgesinin bir çok kez Abhazya'nın zor zamanlarında yardımcı olduğu ifade edilerek, "daha geçen yıl bölgemizden Abhazya'ya uluslararası bir geçiş kapısı açtık, ekonomi,kültür,sosyal ve spor alanlarında işbirliği anlaşması imzaladık" dedi. 

Tkaçev kendisine verilen bu görev hakkındaki bir soruya da "Benim için kesinlikle büyük bir onur, sorumluluk ve emirdir, çünkü bizim Abhaz kardeşlerimizle savaş zamanından bu yana ilişkimiz sürmektedir, o dönemde bir çok insanı Kuban bölgesinde misafir ettik yardımcı olduk" dedi.

"Sergey Bagapş ile sadece iş ilişkisi değil -erkekçe bir dostluğumuz- vardı, ayrıca Kuban ve Abhazya'nın dostluğu tarihseldir ve bizi birbirimize bağlayan binlerce nedenimiz var" diyen Tkaçev, yeni Abhaz başkanı ile de karşılıklı anlayışa dayanan bir iletişimleri olduğunu ifade ederek, ben sadece bu dostluğu güçlendirmiş olacağım dedi.

Çerkes Dünyası

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele