Gagra’da Ortopedi Merkezi Onarılarak Açıldı

Perşembe, 12 Nisan 2012 00:00

 

KAFFED (ABHAZYA Ç.G.) Gagra’da ortopedi merkezi onarılarak açıldı. 1994 yılında Abhazya Cumhurbaşkanı Vladislav ARDZINBA’nın önerisi ile Gagra’da protez bölümü açılmıştı. 1995’de Birleşmiş Milletler Kızılhaç Birliğinin yardımıyla ortopedi merkezi açıldı. Bu güne kadar ilkel tekniklerle bacak protezleri yapılıyordu. Merkezde gazilere ücretsiz protez takılıyordu.

Abhazya’nın ikinci Cumhurbaşkanı Sergey BAGAPŞ’ın desteği ile yeni protez teknolojilerine geçilmişti.

Merkez binasının revizyonu ile yeni protez tekniklerinin getirilmesi için gerekli para ülke yönetimince sağlandı. O tarihte Cumhurbaşkanı tarafından bu iş için Aleksandr ANKUAB görevlendirilmişti.

Bugün burası hastalar ve doktorlar için günümüzün her türlü tekniklerini sağlayabilecek durumda.

Merkezin açılış törenine Başbakan Leonid LAKERBAYA, Sağlık Bakanı Zurab MARŞAN, Gagra Bölge yönetici Vekili Grigori ENİK, Rehabilitasyon Merkezi Baştabibi Valeri AYÜZBA, 1992-93 savaşı muharipleri bölge başkanı Ruslan İNAPŞBA, ayrıca bütün bölgelerin gazi dernekleri yöneticileri ve gazeteciler katıldı.

Bölüm yöneticisi Zinayda DANELYAN bütün misafirlere Merkezin düzenlenişini gösterdi. Buradaki protezler Alman firması “OTTO BOSK” tekniği ile üretiliyor.

Merkezin direktörü Valeri AYÜZBA protez uzmanlarının ücretlerinin 20 bin maat kadar olabileceğini belirtti. Kendisi uzmanların dallarında yeterli olduklarını söyledi.

Başbakan Leonid LAKERBAYA bu olayın kendisi için büyük bir ödül olduğunu belirterek yardım eden Kızılhaç yetkililerine teşekkür etti. Ortopedi Merkezinin onarımı ve yeni teknikle donanımı için 11 milyon maat ayrılmıştı.

06.04.2012
Çev.Ajiba Faruk 
KAFFED Abhazya Çalışma Grubu
govabk.org

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele