Abhazya Kahramanı Sultan Sosnalyev'in Anısına Yapılacak Etkinlikler

Pazartesi, 07 May 2012 00:00

Abhazya kahramanı eski başbakan yardımcısı, savunma bakanı, birinci dereceden kahramanlık madalyası sahibi Sultan Sosnalyev'in 70. yaş günü etkinliklerine katılmak için giden heyet Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nde.
 
Heyet cumhurbaşkanı vekili M. Logua, başbakan L. Lakerbaya, cumhurbaşkanı danışmanı Z. Nanba, Abhazya kahramanı general G. Agırba, askeri komiser V. Sugba, milletvekillleri, Abhazya kahramanı A. Kobahiye ile F. Ayüzba, savunma bakanı vekili Abhazya kahramanı V. Anua, savaş gazisi Abhazya kahramanı Z. Adleyba, Abhazya anneler birliği başkanı G. Kiçba, savaş gazisi iki oğlu savaşta şehit olan A. Agumaapha, Abhaz-Gürcü savaşına gönüllü katılanların sorumlusu L. Çamaguapha, pedegoji enstitüsü müdürü İ. Kuakuaskır'dan oluşuyor.
 
23 Mayısta saat 17.00 de Nalçik devlet konser salonunda geniş katılımlı toplantı gerçekleştirilecek.
 
Sultan Sosnalyev 23 Nisan 1942 de doğdu. Sızrandaki askeri okulu ve G. Jukov askeri akademisini bitirdi. S.S.C.B askeri pilot başarı ödülü sahibi. 1992-1993 Abhaz savaşının gönüllü katılımcılarından.
Sultan Sosnalyev yakalandığı çaresiz hastalıktan kurtulamıyarak 22 Kasım 2008 de öldü.
 
Sultan Sosnalyev 1992-1993 savaşında genelkurmay başkanı ve savunma bakanı idi. Kendisine 1994 yılında Abhazya kahramanı unvanı verilmişti.
 
18 Ocak 2012 de Abhazya cumhurbaşkanı A. Ankuab'ın önerisi ile başbakan L. lakerbaya'nın başkanlığında Sultan Sosnalyev'in 70. yaşgünü etkinlikleri için bir komisyon oluşturulmuştu. Ayrıca savunma ve eğitim bakanlıkları, savaş gazileri, Sultan Sosnalyev'i tanıyanların katılımıyla toplantılar yapıldı. Medyada Sosnalyev ile ilgili belgeseller, makaleler yayınlandı. Filmler gösterildi.
 
Kültür bakanlığı ile Sohum belediyesi Sosnalyev büstü için proje yarışması düzenledi. Yapılacak büst adının verileceği Sohum yollarından birine konacak.
 
Ayrıca Sohum'da yıldönümü ile ilgili geniş katılımlı bir toplantı yapılacak.
 
KAFFED AÇG
Çeviri: Ajiba Faruk Mert
Kaynak: govabk.org

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele