Kabard Tambiy'in Mezarı Bulundu

Çarşamba, 06 Haziran 2012 00:00

KBC'nin tanınmış tarih ve kültür araştırmacıları Mari Viktor Kotlyarovna çifti, basına yaptıkları açıklamada tüm eski Kabardey topraklarına ve Kabardeylere adını veren Kabard Tambiy'in mezarını bulduklarını bildirdiler.

Araştırmacı Viktor Kotlyarov Kavkaz uzel ajansına verdiği demeçte, Tambiy Kabard'a ait höyüğün bulunduğu noktanın daha önce bölgede çeşitli geziler yapmış seyyahların hatırlarında da geçtiğini ve höyüğün bulunduğu alanın bu kaynaklarda belirtilen peyzajla bire bir örtüştüğünü ifade etti. 

Viktor Kotlyarov, gezginlerin anılarında uçsuz bucaksız Kabardey topraklarını çok açık tarif ettiklerini, Tambiy Kabard'ın mezar yerine değindiklerini ifade ederek, "hatta bu seyyahlardan bir tanesinin çok açık olarak "Baksan üzerinden gelip Atajukinadan geçerek "Mahueğaps" dağına tırmanmaya başladık, burada köhne bir çit ile çevrili bir taş yığını gördüm, sorduğumda bunun Kabardeylerin lideri Tambiy Kabard'ın mezarı olduğunu söylediler" diyerek çok detaylı şekilde bugün mezarın bulunduğu bölgeyi tarif ettiğini söyledi.

Kotlyarov "mezarın bulunduğu yere ziyaretçiler ve kendi halkının tarihini öğrenmesi gereken çocuklar için bir anıt dikilmelidir" dedi.

Mari Viktor Kotlyarov çifti KBC'nin yanısıra tüm RF.nun tanınmış yayıncıları ve aynı zamanda tarih - kültür araştırmacıları.

Çiftin eseri olan ve 4 ayrı kitaptan oluşan "Kafkasya" isimli eser bu yıl Nisan ayında yılın en iyi kitabı olarak seçildi.

Yine geçen yıl "Kutsal ülke Kabardey-Balkar" isimli çalışmaları ile yılın en iyi kitabı ödülünü aldılar.

Haber: Çerkes Dünyası

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele