Abhazya'da Referandum

Pazartesi, 11 Temmuz 2016 18:38

10 Temmuz 2016 günü Abhazya’da yapılan referanduma katılım oranı %2’nin altında oldu. Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba 11 Temmuz günü yaptığı açıklamada referandumun geçersiz olduğunu belirtti.

24 Ağustos 2014’de yapılan seçimin ilk turunda oyların %50.6’sını alan Raul Hacimba Abhazya devlet başkanı olmuştu. Bu yıl başından itibaren muhalefet partileri, Hacimba'yı eleştirerek devlet başkanlığı seçiminin erkene alınması için kampanya yürüttü ve bu doğrultuda referandum yapılması için imza topladı. Muhalefet blokunun referandum için gerekli imzayı sağlaması sonucu Devlet Başkanı Raul Hacimba 10 Temmuz günü referandum yapılması kararı aldı. Referandumda seçmenlere tek soru soruldu: “Abhazya Devlet Başkanlığı seçiminin erken yapılmasını onaylıyor musunuz?”

Muhalefet partileri, referandum için uygun ortamın oluşturulmadığı, muhalefet partilerine medyada yer verilmediği ve İçişleri Bakanı Leonid Dzapşba'nın referanduma katılınmaması için baskı yaptığını iddia ederek 5 Temmuz günü bir kongre düzenledi. Kongrede, İçişleri bakanının görevden alınması, kullanım süreleri dolmuş pasaport sahipleri de referandumda oy kullanması, Moskova ve Çerkessk’de seçim sandıkları açılması ve referandumun Sonbahar aylarında yapılması önerileri kabul edildi. Kongreden sonra İçişleri Bakanlığı’na giden göstericiler ile güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı. Abhazya Devlet Başkanı Hacimba, bakanlığa gelerek göstericiler ile konuştu.

6 Temmuz günü bir açıklama yapan Hacimba, İçişleri Bakanı Dzapşba’yı soruşturma tamamlanana kadar görevden aldı ve kullanım süresi dolmuş pasaport sahiplerinin pasaport sürelerinin 10 Temmuz’a kadar uzatıldığını belirtti. Referandumun Sonbahar aylarında yapılmasına ilişkin öneri ise mevcut yasaların Devlet Başkanı’na bu konuda bir yetki vermediği gerekçesi ile reddedildi. Bu gelişmeler üzerine muhalefet bloku referanduma katılmama kararı aldı. Yönetimi destekleyen siyasi parti ve grupların da zaten en baştan karşı olduğu referanduma katılma oranı sadece %1.23 oldu (1,628 kişi).

Abhazya yasalarına göre bir referandumun geçerli olması için, katılım oranının en az %50 olması ve Anayasa değişikliği hariç diğer konularda karar alınması için oylamaya katılanların en az %50’sinin evet oyu vermesi gerekiyor. Abhazya Cumhuriyeti egemenliğinin kaldırılması, toprak bütünlüğü ve sınırların değiştirilmesi ve insan haklarının sınırlandırılması dışında tüm konularda 10,000 kişinin imzası ile referanduma gidilebiliyor. Bir konuda yapılan referandum geçersiz olur veya kabul edilmezse, aynı konuda iki yıl içerisinde yeniden referanduma gidilemiyor. Bu nedenle bundan sonraki Abhazya Devlet Başkanlığı seçiminin normal tarihinde yapılması bekleniyor.

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele