26 Ağustos 2008 Tarihi Abhazya için Hayati Öneme Sahiptir

Cuma, 26 Ağustos 2016 12:02

 Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, Abhazya'nın Rusya tarafından resmen tanınmasının sekizinci yıldönümünde Abhaz ve Rus uzmanlar, siyaset bilimciler ve tarihçilerin katıldığı bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

Abhazya'nın bağımsızlığının Rusya tarafından tanınmasının Abhaz halkı için çok önemli olduğunu belirten Çirikba, bu olayın aynı zamanda Kafkasya'da istikrarın güçlendirilmesine de önemli katkısı olduğunu söyleyerek,

"Abhazya Cumhuriyeti ve Güney Osetya Cumhuriyeti'nin Rusya Federasyonu tarafından diplomatik tanınması tarihindeki toplumsal duygusal durumu hatırlıyorum, bir rüya gerçek olmuş gibiydi. Bütün bu zor ve dramatik sürecin en önemli siyasi sonuçları şunlardı:

Dünya haritasında iki yeni devletin ortaya çıkması; bunlar, güvenilir müttefikleri ve Rusya Federasyonu ortaklığı olan Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyeti.

Bölgesel güvenlik olark çok önemli olan, Batı Kafkasya ve bir bütün olarak Kafkasya'da kalıcı barışın sağlanması. Böylece aını zamanda NATO'nun nufuzuna karşı da sağlam bir bariyer oluşturulmuş oldu" dedi.

Karadeniz-Hazar bölgesi Vladimir Novikov Sosyal ve Politik Çalışmalar Enstitüsü Kıdemli Araştırmacı, iki ülke ve verimli bir gelişim arasındaki ilişkileri devam gereğini belirtti.

"Sekiz yıl boyunca, çok. Yapılan vakıf inşa edilen ve bildiğimiz gibi vakıf, binanın en zor kısmı. Ama şimdi neler yapıldığını yağma gerek yok. O bodrum duvarları için gerekli olan olmuştur, Rus-Abhaz işbirliği duvarları, bir yol inşa etmek için ev almak için, hangi bu süreci "rahatça her iki taraf, - analist inanıyor. Abhazya'nın bağımsızlığını Rusya'nın tanıma sekizinci yıldönümü vesilesiyle yuvarlak masa Abhaz ve Rus uzmanlar, siyaset bilimciler ve tarihçiler katıldı.

Bilindiği gibi 26 Ağustos 2008 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıyan kararı imzalamış, açıklamasında ise, "Oset ve Abhaz halklarının özgürce ifade iradesini göz önüne alındığında, BM Antlaşması hükümleri, 1975 AGİK Helsinki Nihai Senedi ve diğer temel uluslararası belgeler rehberliğinde, 1970 Uluslararası Hukuk İlkeleri Bildirgesi'nin Devletler arasında dostça ilişkiler konusundaki maddesi gereğince, ben Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığının Rusya Federasyonu tarafından resmen tanınmasına ilişkin kararları imzaladım." demişti.

Kaynak: Altınpost

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele