CONIFA 2017: Sınır Tanımayan Turnuva Başladı

Çarşamba, 07 Haziran 2017 15:49

Futbol oynamaya ÖZGÜRLÜK” sloganı ile düzenlenen CONIFA Euro 2017 şampiyonası 4 Haziran akşamı Lefkoşa Atatürk Stadyumu'nda start aldı.

CONIFA, FIFA’ya üye olmayan futbol takımlarının bir araya gelerek oluşturduğu bir organizasyon.

8 takımın katıldığı şampiyona  toplam 18 maçtan oluşacak ve 4-7 Haziran tarihleri arasında yapılacak grup maçlarında grup birinci ve ikincileri yarı finale yükselmiş olacak.

Şampiyonanın A Grubu’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Abhazya, Karpatalya ve Güney Osetya, B Grubu’nda ise Padanya, Velvidek, Man Adası ve Sekelistan takımları yer alıyor.

Turnuvanın açılışına Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, CONIFA Avrupa Başkanı Alberto Rischio, Conifa Dünya Başkanı Per-Anders Blind, 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, bazı milletvekilleri ve parti başkanları katıldı.

Açılış seremonisinin ardından açıklamalarda bulunan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bu turnuvanın yapılmasını çok istediklerini şimdi bu isteklerini gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “UEFA ve FIFA’ya eksiğimiz olmadığını göstermek istiyoruz. Neler yapabileceğimizi göstermek önemliydi” dedi.  Sertoğlu, tüm takımlara başarılar dilerken, turnuvanın iyi geçmesini diledi.

CONIFA Avrupa Başkanı Alberto Rischio yaptığı konuşmada, “Dün futbolun kalbi Cardiff’te atıyordu, bugün ise Lefkoşa’da atıyor. Bu bizim için önemli bir gelişmedir” diyerek böylesi önemli bir temsiliyet nedeniyle duyduğu mutluluğu dile getirerek Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’na teşekkür etti.

Hepsi farklı ülkelerden gelen 8 takımın rekabet edeceğini söyleyen Rischio, CONIFA Euro 2017’nin sınırların kalktığını gösteren bir işaret olduğunu söyledi.

CONIFA Dünya Başkanı Per-Anders Blind ise yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde olmaktan çok mutlu olduklarını söyleyerek CONIFA’nın “Futbol oynamak için özgürlük” gibi bir platform olduğunu, farklı kültürler, farklı hikayeler ve tarihlerden gelen insanların varlığının aslında tüm dünyayı temsil ettiğini söyledi.

CONIFA Euro 2017’nin güzel bir organizasyon ile başladığına dikkat çeken Per-Anders Blind, “Her şeyin başında toplumlar yani halk vadır. Umarım bu turnuva iyi geçer. Tüm takımlara başarılar dilerim” dedi.

Şampiyonayı CONIFA web sitesi ve Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.


Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele