Guaşo Ruslan Davası Başlıyor (mu?)

Perşembe, 05 Ekim 2017 13:54

Guaşo Ruslan'ın bugün saat 15:00'de Krasnodar Eyalet Mahkemesi'nde görülmesi gereken temyiz duruşması 16 Ekim'e ertelendi.

Guaşo Ruslan, 21 Mayıs 2017'de Kıyı Boyu Şapsığ Bölgesinde Çerkesler açısından sembolik öneme sahip bir ağaç olan Çığ Daxe'nin altında savaş ve sürgünde hayatını kaybeden atalarımızın ruhu için dua etmiş, bu etkinliğin ardından göz altına alınmış ve Lazarevsk Bölge Mahkemesi tarafından "izinsiz anma programı" yaptığı gerekçesiyle suçlu bulunarak 10,000 ruble para cezasına çarptırılmıştı.

2 Ağustos günü Krasnodar Eyalet Mahkemesi Lazarevsk Bölge Mahkemesi'nin idari ceza kararını bozdu. 30 Ağustos günü davayı yeniden görüşen Lazarevsk Bölge Mahkemesi, eski kararında ısrar ederek idari cezayı onayladı. Bu karar üzerine Guaşo Ruslan 11 Eylül günü süresiz açlık grevine başladı.

Kararın Guaşo Ruslan'ın avukatı tarafından temyiz edilmesi üzerine, Krasnodar Eyalet Mahkemesi temyiz görüşmesini bugün yapmayı kararlaştırmıştı. Bu sabah mahkemeye gitmek için Abhazya'dan gelen bir ambülans ile yola çıkan Guaşo Ruslan'ın yolu iki kez polis tarafından kesilerek yolda alıkondu.

Kavkaz Uzel haber sitesine göre mahkeme duruşmanın 16 Ekim tarihine ertelediğini duyurdu. Mahkemeyi izlemek üzere gelen çok sayıda kişi Krasnodar Eyalet Mahkemesi önünde bekliyor.

Mahkeme ile ilgili gelişmelere haber sitemizde yer vereceğiz.

Guaşo Ruslan davası ile ilgili Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun açıklaması ve konu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele