İyiye Gidiyoruz…

Cuma, 19 Aralık 2014 10:10

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun 13-14 Aralık’ta Ankara’da düzenlediği “Sürgünün 150.Yılında Çerkesler;Güncel ve Gelecek” konferansı, her yönüyle çok başarılı geçti. İki gün boyunca zengin bir program içeriği, ilgili ve istekli kalabalık bir dinleyici kitlesi vardı. KAFFED yönetimini ve emeği geçen herkesi kutluyorum.

Bu konferansın bana söylediklerini ve düşündürdüklerini paylaşmak istiyorum.  

Her toplum gibi bizim de farklı duygu, düşünce, inanca sahip bireylerden oluştuğumuzu, bu yüzden farklı örgütlenmelerin doğal olduğunu, birbirimize tekçi anlayış dayatmak yerine farklılıklara saygılı bir çalışma birliği oluşturmanın doğru yol olduğunu anlamaya başladık.

Diyasporada karşı karşıya olduğumuz meselelerin bulunduğumuz ülke ve genel olarak dünya meseleleriyle bütünsellik oluşturduğunu, çözümün de içe kapanarak ve salt kültürü korumaya odaklanarak sağlanamayacağını; mücadelemizi, benzer sorunlara sahip kesimlerle ittifak kurarak güçlendirmek ve çok yönlü bir boyuta taşımak gerektiğini görmeye başladık.

Sahip olduğumuz örgütsel yapıların toplumsal ihtiyaçları karşılamakta yetersiz kaldığını, ya bu yapıları günün şartlarına uygun olarak değiştirmemiz ya da yeni  örgütlenme modelleri geliştirmemiz gereğini düşünmeye başladık.

Bulunduğumuz ülkenin mağduru olduğumuzu, bu yüzden resmi ideolojiye biat edip devletin ve baskıcı egemen gücün yanında durmak yerine demokrasi mücadelesinin tarafı olmanın, bizim gibi mağdurlarla birlikte hak-hukuk mücadelesi vermenin doğruluğuna ikna olmaya başladık.

Geçmişle yüzleşmenin, iyi tarafları sahiplenip kötü tarafları yok saymak ya da reddetmek olmadığını, tüm toplumlar gibi bizim de geçmişimizin olumlu ve olumsuz bileşenlere sahip olduğunu, bu yüzden geçmişi tüm yönleriyle değerlendirip dersler çıkarmamız gerektiğini öğrenmeye başladık.

Diyasporadaki kimlik mücadelemizin anavatanla özdeşik olmadan başarıya ulaşamayacağını, geleceğe tutunmanın ancak anavatanla birlikte ve anavatanda mümkün olabileceğini, bu yüzden dönüşü kitlesel boyuta ulaştırmanın hayati önem taşıdığının bilincine varmaya başladık

Hem bölgesel hem küresel politikaların kaderimize etki ettiğini, radikalizmin bugünümüz ve geleceğimiz bakımından tehdit olduğunu, Batı ile Rusya arasındaki yeni soğuk savaşın bizim bakımımızdan yeni olumsuzluklar yaratacağını, geçmişte olduğu gibi bizi Rusya ile karşı karşıya getirmek isteyenler için uygun bir iklim oluştuğunu, bu süreçte kendimizi korumak üzere dikkatli politikalara ihtiyacımız olduğunu kavramaya başladık.

Bunların hepsi doğru yolda olduğumuzun ve iyiye gittiğimizin işaretleri. Hızlanarak devam edeceğimiz umuduyla, 2015’in hepimiz için barış, demokrasi  ve refah yılı olmasını diliyorum.

Sezai Babakuş

KÖŞE BUCAK YAZILARI

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele