Gençlik Sahada Olmak İstiyor

Gençlik Sahada Olmak İstiyor

KAFFED’in düzenlemiş olduğu lll. Gençlik Çalıştayı’na Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kafkasyalı Öğrenciler Topluluğu (ODTÜKAF) adına katıldım. Birçok farklı bölgeden gelmiş olan gençler ile Edremit'te güzel bir hafta sonu geçirdik.

Çalıştayın ana konusu pandeminin getiri ve götürüleriydi. Temsilciler ilk gün, yerlisi olduğu bölgelerde pandemi döneminde neler yaşandığını anlattı. Ben de söz alarak Ankara’da Gazikaf'ın aktif faaliyetlerinden ve hemen hemen aynı kitleye sahip olduğumuz için Ankara'daki diğer kafların pandemi uykusunda olduğunu belirttim. Ayrıca dünya diasporasındaki Çerkeslerle online faaliyetler gerçekleştirdiğimiz Circassian Community’den bahsettim. Yeri gelmişken burada da bahsedeyim. Kendisi 200 üye sayısını devirmiş bir gençlik organizasyonu. Djarez, CYO gibi çeşitli organizasyonlarla iş birliği yaptığımız bu grupta İngilizce ve Çerkesçe münazaralar ve sohbet geceleri yapıyor, çeşitli kurslar ve webinarlar düzenliyoruz.

İkinci gün ise gençler KAFFED yönetimini direkt adres olarak eleştirdi. Bana kalırsa etkinliğin en önemli kısmı burasıydı çünkü eleştiriler havada kalmadı, yapılan eleştiriler adresine vardı ve dönüt verildi. Gençlerimiz sorunlar ile sorunlara çözüm önerileri verildiği halde bir ilerleme görülmediğini ve bu durumun bizlerin yönetimlere olan güvenini sarstığını belirtti.

Sadece fikirde kalan değil faaliyete geçmek isteyen birçok gencin olması beni çok sevindirdi. Umarım önümüzdeki etkinliklerde bu istekli gençlik bir araya gelir ve düşüncelerin ötesinde aksiyona hep birlikte geçeriz.

yukarı çık